Results From Youth Presentation Night

By , 31 October 2015

Results From Youth Presentation Night
Results From Youth Presentation Night

All The Winners....

Harry Wood Wins Rising Star, Daniel Gliver Shines in U14's

Jerry Field awarded Youth Volunteer of the Year. Mark Lynne named Captain for Team of the Year

Results From Youth Presentation Night

 

 

 

 

 

 

2015 Youth Presentation Night

Saturday 24th October 2105

North Leagues Club Kallangur

 

Debbie Dickfos Volunteer of the Year

Jerry Field

 

Margo Bodell Memorial Award

Trystan Juffs-King

 

Rising Star

Harry Wood (U12)

 

Team Awards

 

U12's

Best & Fairest - Harry Wood

R/U Best & Fairest - Billy Saggers & Isiah Meunier

Most Consistent - Trevor Cemeljic 

Players Player - Billy Saggers

Most Determined - Byron Dunlop

Most Improved - Oscar Juffs-King

Best Utility - Joshua Rudek

Coaches Award - Takiroa Wetere

 

U14's

Best & Fairest - Daniel Gliver & Matthew King

R/U Best & Fairest - Jack Danaher

Most Consistent - James Dekker 

Players Player - Daniel Gliver

Best Finals Player - Daniel Gliver

Most Determined - Kurt Humphrey

Most Improved - Timothy Ryan

Best Utility - Marley Helliwell

Coaches Award - Neoklis Mintzas

 

U16's

Best & Fairest - Jack Hotham

R/U best & Fairest - Angus Mitchell

Most Consistent - :Daniel Bridgeman

Players Player - Angus Mitchell

Most Determined - Jacob Palmer

Most Improved -  Mackenzie Parker

Best Utility - Lauchlan Stewart

Coaches Award - Elliot Bennett

 

U17's

Best & Fairest - Jordan Collioat

R/U Best & Fairest - Ryan Ralph

Most Consistent - Jack Lowe 

Players Player - Jack Lowe

Best Finals Player - Mark Lynne

Most Determined - Mark Lynne

Most Improved - Samuel Fedorniak

Best Utility - Jacob Lovegrove

Coaches Award - Aaron Roche

 

2015 Team of the Year

 

B:       Elliott Bennett (U16)        Daniel Gliver (U14)     Damian Burdon (U17)

HF:     Mark Lynne (U17) (Capt)     Jack Lowe (U17)     Billy Saggers (U12)

C:      Angus Mitchell (U17)       Jack Hotham (U17)    Trevor Cemeljic (U12)

HF:    Jack Danaher (U14)      Daniel Bridgeman (U16)   Harry Wood (U12)

F:      James Dekker (U14)        Ryan Rolph (U17)       Greg Thomas (U14)

Foll:  Jacob Palmer (U16)       Matthew King (U14)       Isiah Meunier (U12)

Inter: Jordan Collicoat (U7)    Samuel Fedorniak (U17)

          Kurt Humphrey (U14)    Lauchlan Stewart (U16)

 

Coach: Dave McCreadie (U14) Team Manager: Andrea Saggers (U12) 

 

Congratulations to all Award winners.

 

 

 

 

 

 

 

 

About Steve Brown

Results From Youth Presentation Night

Join the Mailing List

Subscribe to our mailing list for the latest news and announcements.

Recent Photos

Latest Poll

Who will win the 2017 AFL Flag
Adelaide
Brisbane
Carlton
Collingwood
Essendon
Fremantle
Geelong
Gold Coast
GWS
Hawthorn
Melbourne
Nth Melbourne
Port Adelaide
Richmond
St.Kilda
Sydney Swans
West Coast
Western Bulldogs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

..